استخدام با طرح معما توسط بیل گیتس در مایکروسافت

دو اتاق در کنار هم هستند که هر کدام یک در داند و پنجره ندارند

 درون اتاقها کاملا تاریک است. در یک اتاق سه چراغ برق به توانهای ۱۰۰، ۱۱۰ و ۱۲۰ وات و در اتاق دیگر سه کلید برق مثل هم وجود دارد.

ما نمیدانیم کدام کلید کدام چراغ راروشن میکند( مثلا آیا کلید وسطی مربوط است به چراغ وسطی یا به چراغهای دیگر اما  میدانیم که هر کدام از کلید ها یکی از چراغها را روشن میکند.  ).

شما باید بگویید که کدام کلید مربوط به کدام لامپ است . برای اینکار و در شروع، شما باید در اتاق کلیدها باشید و کار را از آنجا شروع کنید.

 میتوانید هر چند مرتبه که بخواهید کلیدها را روشن و خاموش کنید. تنها هستید و نمیتوانید از کسی کمک بگیرید و هیچگونه وسیله ای هم خواه برقی خواه غیر برقی بهمراه ندارید و مهمتر از همه اینکه شما حق ندارید بیش از یکبار وارد اتاق چراغها شوید و وقتیکه وارد شدید و بیرون آمدید، دیگر نمیتوانید مجددا وارد آن اتاق بشوید. 

بیل گیتس این معما را در سال ۲۰۰۲ طراحی کرد تا از بین ۱۰۰ مهندس یکی را  انتخاب کند.
حال بفرمایید هر کلید کدام چراغ را روشن می کند؟
vvvvvvvvvvv
vvvvvvvvvv
vvvvvvvv
vvvvvvv
vvvvvv
vvvvv
vvvv
vvv

خب اگر فکر کرید و درست حدس زید که افرین بر شما ارگ نه پاسخ را ببینید
یکی از کلید ها رابزنید  و یکی دو دقیقه بعد آنرا خاموش نمایید. حالا کلید دیگری را روشن کنید و به اتاق چراغها بروید. چراغی که روشن است مربوط است به کلید دوم. دو چراغ دیگر را لمس کنید، آنکه گرم است مربوط است به کلید اول و البته آنکه سرد است مربوط است به کلید سوم است.

اگر  نتوانستید این معما را حل کنید  به این دلیل بوده است که به فیزیک  که همانا حرارت تولید شده در چراغها است توجه نداشتید و فکر خود را متمرکز بر نظارت بر  چراغها و کلیدها کردید، راه حلی که هرگز شما را به جواب نخواهد رساند.
توان چراغها هم هیچ ربطی به حل معما ندارد. آنها را فقط برای گمراه کردن شما در معما گنجانده شده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود کد امنیتی *از محدودیت زمانی فراتر رفت. لطفا یک بار دیگر کپچا را تکمیل کنید.